Barion Pixel

A weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javítsuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújtsunk. További információk

Hungarian
English
Romanian
Slovak
Kategóriák / Termékek

Elektromos autó töltők: melyiket válasszuk és miért?

Az elektromos autó töltők az elmúlt években hatalmas fejlődésen mentek keresztül. Ez a tendencia továbbra sem lassult, ugyanezt figyelhetjük meg a villanyautók esetében is. Ha valaki elektromos jármű vásárlásán gondolkodik, érdemes tisztában lennie azzal, hogy milyen töltési lehetőségek léteznek és hogyan működnek.
 

Az elektromos autó töltők típusai

Ha megnézzük az elektromos autó kiegészítők kínálatát, akkor láthatjuk, hogy több tucat típus, változat érhető el. Természetesen azt is át kell gondolni, hogy pontosan milyen elvárásaink vannak a töltővel szemben. Az eszköz mellett mindenképpen szükség lesz még egy kábelre is, ami a csatlakozást oldja meg az autó akkumulátorával. Az elektromos autók töltésére többféle lehetőség áll rendelkezésre, általában teljesítményük és működési elvük alapján csoportosítjuk őket.

Az első kategóriába tartozik a hálózati (otthoni) konnektoros töltés. Ez a legegyszerűbb, de egyben leglassabb töltési mód. Az autót egy normál 230 V-os konnektorba kell csatlakoztatni. Előnye, hogy nincs hozzá szükség semmilyen speciális berendezésre, és nagy költségekre sem kell számítani. 

A hátránya, hogy nagyon lassú, egy teljes töltés akár 10-20 óra is lehet. Továbbá veszélyei is vannak, mivel hosszú távon nem minden elektromos hálózat fogja elviselni ezt a terhelést. Ideiglenes, alkalmi megoldásnak ideális, vagy ha hosszabb utazásra indulunk és nem biztos, hogy a közelben van más töltési lehetőség. Ilyenkor jó, ha a csomagtartóban is van egy.

Ami már sokkal hatékonyabb, az egy fali töltőállomás. Az otthoni töltőknek ez a legnépszerűbb fajtája, amit már dedikáltan elektromos autók töltésére terveztek. Előnyei közé tartozik, hogy sokkal gyorsabb töltést tesz lehetővé (3,7 kW és 22 kW közötti teljesítmény érhető el), biztonságosabb, ráadásul okosfunkciókkal is lehet bővíteni. Ott van például a GC EV PowerBox, ami Type2 csatlakozóval tölthető elektromos autókhoz ajánlott. Hátránya, hogy telepítési költségekre is számítani kell, illetve az üzembe helyezését csak hiteles szakember csinálhatja, mivel a biztonsági és jogszabályi előírásoknak is meg kell felelnie a működő eszköznek.

 

Nyilvános töltőállomások is elérhetőek

 

Ezekkel általában bevásárlóközpontok, irodaházak és közterületek közelében találkozhatunk. 11 kW vagy 22 kW teljesítménnyel rendelkeznek az esetek többségében, és néhány óra alatt végezhetünk a töltéssel. 

Pozitívum, hogy kényelmes és elérhető, de a negatívuma, hogy gyakran foglaltak, illetve a használati díjat is ki kell fizetni. A leggyorsabb töltési lehetőséget az elektromos autó töltők közül a gyors- és villámtöltők biztosítják. Ezek már egyenáramot használnak és akár 350 kW teljesítményt is elérhetnek. 20-60 perc alatt megoldható a 80%-os töltöttség. Ami problémás, hogy drágább, illetve ha hosszú távon használjuk rendszeresen, akkor az akkumulátor élettartamára is negatív hatással lehet.

 

Akkor miért jobb az otthoni töltő?

Persze felmerülhet a kérdés, hogy mégis miért jobb egy saját töltő, mint a sokkal gyorsabb nyilvános állomás. Több érv is szól a telepítés mellett. Az első, hogy nem kell másokkal osztozni az eszközön, akkor töltjük az autót, amikor akarjuk. Otthon - különösen napelemes rendszerrel kombinálva - olcsóbban megoldható a töltés. 

Maximálisan biztonságosak, és a hálózatot sem fogják túlterhelni a modern fali töltők. A konnektoros megoldáshoz képest 3-5-ször gyorsabbak. Az elektromos autók töltésére ma már több lehetőség áll előttünk. Webáruházunk kínálatában egyszerűen megtalálható a megfelelő eszköz hozzá.